
Takto vysoké tresty mají zamezit zakrvývání, či odmotování poznávací značky za účelem vyhnout se pokutě za rychlou jízdu, nebo dopravní přestupek.
Zákon ztěžuje situaci i řidičům, kteří ztratít svoji registrační značku (SPZ) náhodou, nebo jim ji někdo odcizí. Bez SPZtky nesmí totiž vozidlo vyjet na silnici. Je-li majiteli vozu odcizena poznávací značka, měl by to nahlásit na policii a ta by to měla vyšetřovat jako krádež. Ovšem ani po nahlášení na policie nesmí majitel s autem vyjet do provozu.
Ztratíte-li SPZtku během jízdy a nebudete o tom vědět, resp. se to dozvíte až po zastavení silniční kontrolou, tak policejní silniční kontrola má povinnost tento přestupek předat do správního řízení. Ovšem neměli by vám bránit v pokračování jízdy a umožnit vám dojet domů. Ovšem ve správní řízení musí majitel vozu dokázat, že vyjel do silničního provozu s oběma registračními značkami. Při dokazování bude ovšem potřeba svěděctví další osoby, nebo jiný důkaz, jako například fotografie.
Každý řidič je ze zákona povinen před jízdou zkontrolovat stav vozidla - sem spadá i kontrola poznávacích značek.
Nová SPZka za 450 Kč na počkání
Náhradní SPZky jsou vydávány úředníky v obcích s rozšířenou působností a na magistrátech větších měst.K vydání sebou potřebujete velký a malý technický průkaz od vozidla, občanksý průkaz a případně zbylou značku. Značku by vám měli vystavit na počkání v úřední dny za cenu 450 Kč.