Kupní smlouva u ojetého vozu (ojetiny) - vzor ke stažení zdarma

Dobrou smlouvou omezíte rizika které při koupi ojetého vozu mohou vzniknout. U starších automobilů logicky nastávají závad, ovšem při koupi se ze závažnějšími problémy smířit nemusíte. U reklamace ojetého vozu hraje hlavní roli kupní smlouva. A právě v kupní smlouvě lze nalézt největší právní nedostatky.
Akční nabídka povinného ručení - nejlevnější v ČR
Kubatura Cena od - do Kubatura Cena od - do
do 1000 cm3 1.265 - 1.890 1 650 - 1 850 cm3 1.740 - 3.390
1 000 - 1 250 cm3 1.574 - 2.290 1 850 - 2 000 cm3 2.250 - 4.990
1 250 - 1 350 cm3 1.574 - 2.390 2 000 - 2 500 cm3 2.250 - 5.490
1 350 - 1 650 cm3 1.740 - 3.090 2 500 cm3 a více 1.740 - 7.490

Mnoho ustanovení v kupních smlouvách je nesmyslné a v rozporu s občanksým zákoníkem který je jim nadřazen. Zjistí-li kupující po převzetí vozidla závady na které nebyl upozorněn, má nárok požadovat slevu z kupní ceny. Je-li závada taková, že neumožnuje používání vozidla, je možné od kupní smluvy odstoupit.

Vady a závady které byly prokazatelně již při převzetí vozidla kupujícím je možné reklamovat, nikoliv ovšem ty, které vznikly později. Prodávající nemusí ručit za běžné opotřebení, které odpovídá stáří vozu. Je-li uvedeno v kupní smlouvě že je vozidlo "BEZ ZÁVAD", poté má kupující v případě sebemenší závady právo od smlouvy odstoupit

Co by ve smlouvě nemělo chybět

Ve smlouvě by mělo býti uvedeno i to, že je vůz po havárii (nemusí býti například u menších závad - odřený lak, poškrábaný nárazník,...). I po opravě vozu po nehodě se může projevit snížená kvalita vozu. Je-li toto zamlčeno, může tím vznikat nárok na slevu, nebo odstoupení od smlouvy.

Je výhodné, když se prodávající zaručí za původ vozu a že není kradené. Pokuď by se ovšem prokázal opak a vozidlo bylo kupujícímu zabaveno jako kradené, může na prodávajícím žádat zpět kupní cenu, protože byl uveden v omyl a prodávající se tímto způsobem bezdůvodně obohatil.

Ujistěte se kdo je majitel vozu

Častým trendem při nákupu staršího automobilu je využití služby autobazaru. Ovšem autobazary většinou hrají roli pouze zprostředkovatele obchou a to že autobazar auta přímo vlastní je méně časté. Vědět kdo je skutečný majitele vozu je důležité vědět především při pozdějším uplatňování zjištěných závad. Kupující se musí tedy obrátit vždy přímo na majitele vozu. Zjištěnou vadu by měl kupující řešit ihned, nejpozději pak do 6 měsíců od převzetí vozu.

Kupní smlouva by se měla řídit občanksým zákoníkem

Kupní smlouva by se měla řídi občanský zákoníkem (nikoliv obchodním zákoníkem). Dojde-li na soudní spor, tak občanský zákoník přesněji vymezuje na co kupující má právo.

Smlouva která je správně sepsána by měla obsahovat:

  • přesnou identifikaci vozu (SPZ, značku, typ, rok výroby, barvu, číslo podvozku, číslo karoserie, číslo technického průkazu, počet najetých kilometrů
  • údaje o prodávajícím, kupujícím, případně zprostředkovateli
  • seznam příslušenství a doplňků auta
  • co nejpodrobnější popis stavu vozidla a jeho částí
  • prohlášení prodávajícího, že vůz je jeho majetkem a neváží se k němu žádné další nároky či pohledávky třetích osob
  • předávané dokumenty a klíče
  • popis závad, na které je kupující upozorněn
  • ustanovení o tom, že je sepsána podle občanského zákoníku
  • způsob zaplacení kupní ceny, podmínky přihlášení, odhlášení a převodu automobilu, případně i plnou moc k těmto úkonům

Ke stažení

Vzorová kupní smlouva ojetého vozu